SYBERYJSKIE ORZESZKI CEDROWE , Barbara Simonsohn
Dlaczego orzeszki cedrowe?
Orzechy zalicza się do najbogatszych w witaminy oraz najzdrowszych produktów żywnościowych. Zawierają one wszystko, oprócz światła słonecznego, czego roślina potrzebuje do prawidłowego wzrostu. To właśnie w nich znajduje się to, co najcenniejsze.
Orzechy sosny syberyjskiej – lek chroniący serce
Wiele badań potwierdza fakt, że już dwie łyżeczki orzechów cedrowych dziennie zmniejszają ryzyko śmierci spowodowanej zawałem serca nawet o 47 procent, a prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia obniżają o 30 procent. Te spektakularne wyniki są rezultatem długoterminowych badań przeprowadzonych na setkach uczestników – „The Physicians’ Health Study” oraz „The Nurses Health Study”. Za ochronę serca odpowiadają kwasy alfa-linolenowe, kwasy tłuszczowe omega 3, magnez, wapń oraz witamina E – w skoncentrowanej dawce znajdują się one właśnie w orzechach syberyjskich. Orzeszki cedrowe zmniejszają również ryzyko zachorowania na Alzheimera nawet o 76 procent. Mają także działanie hamujące rozwój próchnicy zębów.
Olej cedrowy obniża ciśnienie
Kolejne badania naukowe potwierdziły, że zażywanie zaledwie dwóch łyżeczek oleju cedrowego dziennie przez okres trzech miesięcy, obniża zbyt wysoki poziom tłuszczów we krwi nawet o jedną trzecią oraz poziom tak zwanego złego cholesterolu LDL średnio o jedną piątą procent i powoduje znaczny wzrost dobrego cholesterolu HDL. U pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem odnotowano załagodzenie skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Obniżyła się także o 9,8 procenta wartość indeksu BMI. Takie wyniki z pewnością należy uznać za spektakularne.
Wszechstronnie działający lek
Syberyjskie orzechy cedrowe są tak zwanym adaptogenem, czyli w dużym uproszczeniu wszechstronnym lekiem działającym profilaktycznie, wzmacniającym układ odpornościowy, nerwowy oraz pracę serca. Warto przypomnieć, że zarówno one, jak i olej z nich wytworzony smakują wyśmienicie i zawierają prawdziwy koktajl prozdrowotnych substancji. Z kolei drewno cedrowe umieszczone w mieszkaniu pochłania negatywne jony, a zawarte w nim olejki eteryczne nadają piękny aromat lasu całemu pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy chociaż przez chwilę poczuć się jakbyśmy byli pośród sosen.
Składniki odżywcze w małym ziarenku
Orzechy cedrowe zawierają:
– trzykrotnie więcej witaminy E niż olej kokosowy, a także pięciokrotnie więcej niż oliwa z
oliwek,
– dwunastokrotnie więcej magnezu niż brokuły, sześciokrotnie więcej niż banany oraz
czterokrotnie więcej niż szpinak oraz ziarno prosa,
– pięciokrotnie więcej żelaza niż szpinak oraz dwuipółkrotnie więcej niż wątroba wołowa,
– dziesięciokrotnie więcej fosforu niż mleko,
– pięciokrotnie więcej witaminy K niż kurze jajko,
– dwa razy więcej manganu niż płatki owsiane i trzy razy więcej niż pełnoziarnista pszenica,
– więcej wapnia niż ziemniaki,
– trzykrotnie więcej cynku niż płatki owsiane,
– czterokrotnie więcej kwasów gamma-linolenowych (GLA) niż nasiona konopi.
Wydawnictwo: Vital
Rok wydania: 2018
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 136